sealskinz panoraama

Ruotsin, Norjan ja Tanskan joukkueet maastojuoksun PM-kilpailuihin

Mikael Ekvall Ruotsin maastomestaruuskilpailuissa. Kuva: Deca Text&Bild

Mikael Ekvall Ruotsin maastomestaruuskilpailuissa. Kuva: Deca Text&Bild

Maastojuoksun PM-kilpailut juostaan 11. marraskuuta Tanskan Middelfartissa. Suomi ja muut Pohjoismaat ovat nyt julkistaneet kilpailuihin matkaavat ryhmänsä.

 

Suomen joukkueen voi katsoa tästä.

Kilpailuissa juostaan neljässä sarjassa. Alle 20-vuotiaissa pojat juoksevat 6,5 kilometriä ja tytöt 4 kilometriä. Naiset juoksevat 7,5 kilometriä ja miehet 9 kilometriä. Rata on kolme kilometriä pitkä.

Joukkueet maastojuoksun PM-kilpailuihin

Ruotsi

Miehet

Napoleon Solomon 94 Tureberg FK
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
David Nilsson 87 Högby IF
John Kingstedt 92 Huddinge AIS
Daniel Lundgren 85 Tureberg FK

Naiset

Sara Holmgren 90 Sävedalens AIK
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
Maria Larsson 94 Örgryte IS
Ida-Maria Nicklasson 86 Finspångs AIK

Pojat

Sebastian Nilsson 98 Mölndals AIK
Miguel Palm 98 Mölndals AIK
Leo Magnusson 98 Sävedalens AIK
Omar Mahamed Ismail 00 Högby IF

Tytöt

Alice Greberg 98 Mölndals AIK
Elsa Wallenius 01 Västerås FK
Beatrice Brink 99 IF Kville
Maja Majbäck 98 Jukkasjärvi IF

LarssonMariaSMTerrangDecaMaria Larsson. Kuva: Deca Text&Bild

Norja

Miehet

Eivind Øygard, Jølster IL
Erik Udø Pedersen, Kristiansand Løpeklubb
Petter Rypdal, Strindheim IL
Stian Øvergaard Aarvik, IL Gneist

Naiset

Maria Wågan, Namdal Løpeklubb
Live Solheimdal, SK Vidar
Karoline Holsen Kyte, Førde IL

Pojat

Håkon Stavik, Ålesund FIK
Fredrik Sandvik, Askim IF
Simen Halle Haugen, IL Runar
Petter Myhr, FIK Orion
Thomas Jefferson Byrkjeland, IK Tjalve

Tytöt

Ingvild Myking, IL Gneist
Kristin Andrea Salvesen, Kristiansand Løpeklubb
Julie Marie Larsen, Sarpsborg IL

Tanska

Miehet

Abdi Hakin Ulad, 1991, Hvidovre AM
Mads Tærsbøl, 1992, HMRC
Jesper Faurschou, 1983, Herning Løbeklub
Jens Søndergaard Jensen, 1986, AGF Atletik
Peter Alexander Uldall Torp, 1996, HMRC
Peter Glans, 1993, Odense Atletik
Thijs Nijhuis, 1992 Viborg AM
Joachim Weel Rosbo, 1997, Bagsværd AC

Naiset

Maja Alm, 1988, AGF Atletik
Sara Schou Kristensen, 1997, Blovstrød Løverne
Lise Kandborg Sørensen, 1985, AGF Atletik
Michelle Poulsen, 1992, Sparta AM
Simone Glad, 1990, Sparta AM
Anna Emilie Møller, 1997, Blovstrød Løverne

Tytöt

Laura Valgreen Petersen, 2000, Odense Atletik
Sophie Søefeldt, 2000, Sparta AM
Nikoline Høegh Ørum-Nielsen, 2002, Sparta AM
Anastacia Damm, 2001, Kolding KFUM
Mia van Wagenen, 1999, Sparta AM
Anna Mark Helwigh, 2000, Sparta AM
Alberte Kjær Pedersen, 1998, Fredericia Triathlon Team

Pojat

Jonas Geertsen, 1998, Odense Atletik
Sebastian Stensvig, 1999, Skive AM
Anton Østdal, 2001, Bagsværd AC
Alexander Siedler Nielsen, 1999, Hvidovre AM
Oliver Bjørslev, 2000, Aalborg AM
Kasper Kesje, 1999, Sparta AM
Ebbe Møller, 2001, AGF Atletik

Premiumsport.fi

JÄMI147

inov 8 alapanoraama